דולה אחרי לידה

מה זה? ומי בכלל צריך אותה?

כאשר תינוק נולד, נולדים איתו גם ההורים, אז מזל טוב!!!

אחרי הלידה ההתרגשות גדולה, יש לנו יומיים – ארבעה בבית החולים, יש ביקורים משמחים, מתנות, צוות אחיות שמטפל בתינוק, יועצת הנקה זמינה ובכלל… אנחנו במקום בטוח ונוח (טוב…יחסית…).

ועכשיו הגענו הביתה, פתחנו את הדלת הנחנו את התיקים… אה! ואת התינוק כמובן…. שעדיין בסל קל…. ו…. מה עכשיו?

בעבר, היינו גרים קרוב לשאר המשפחה ולכן כאשר יולדת הייתה מגיעה הביתה, המשפחה הייתה עוטפת אותה הן בסיוע טכני והן בידע שנצבר עם השנים והניסיון. המשפחה הייתה דואגת שהבית יהיה מוכן לקראתה, הסבתות היו עוזרות עם התינוק, מייעצות, מטפלות, הדודות היו מכינות אוכל ומטפלות בבית ואולי בשאר הילדים, כך היולדת הייתה יכולה לנוח, לאכול, לשתות, להניק ולדאוג לתינוק, מה שאמור להיות משכב לידה.

ואילו היום… המצב שונה: המרחק הפיזי מהמשפחה מקשה עליהם להיות זמינים ולספק לנו את התמיכה הנדרשת, הסבתות עסוקות (עבודה, חברים, חוגים…), הידע והניסיון נשכחו עם הזמן, האופנות השתנו (הנקה / תמל / כן מוצץ / לא מוצץ….) הבעל צריך לחזור לעבודה וחוזר מאוחר… ואת? זה ממש לא מה שאת דמיינת לפני הלידה!

חיים שלאחר הלידה, אינם דומים כלל לחיים שלפני הלידה ולא משנה אם זה ילד רביעי במשפחה או ראשון. האיזון המשפחתי משתנה ואיתו כל הגורמים המעורבים בכך.

סביר להניח שרוב הזמן את עייפה, מבולבלת, אין לך סדר יום קבוע, לא זוכרת מתי שתית קפה בפעם האחרונה ולאכול? למי יש זמן?????  "כל היום אני מאכילה, מחתלת, מלבישה, מרדימה ושוב מהתחלה…" ובכלל…."מקלחת" היא מילה גסה.

אכן, שינוי משמעותי מתחולל בחיינו עם הגעתו של תינוק חדש ובמשך שנתו הראשונה. ההשקעה והאנרגיות המרובות שיש להשקיע בתינוק החדש והצורך להכיר אותו ואת אופיו בחודשים הראשונים שלאחר הלידה יכולים להיות קשים ואף מתסכלים לאימהות והורים בכלל.

אימהות והורים שצריכים כלים להתמודד עם האתגרים, השינויים והטיפול הטכני בתינוק יכולים להיעזר בדולה/מלווה לאחר לידה אשר תפקידה להקשיב, לתמוך, לייעץ ולהדריך את ההורים על מנת להקל על המעבר ממערכת יחסים זוגית למשפחתית ולהעניק תמיכה, כדי לעבור את התקופה שלאחר הלידה ברוגע ובביטחון ותסייע להתאקלמות במציאות החדשה.

מלווה אחרי לידה – היא יועצת ותומכת (נפשית ופיזית) באמהות אחרי לידה על מנת לעבור את תקופת הפוסט פארטום ואת ההתמודדויות הקשורות בה כחוויה חיובית, מדריכה ונותנת להן כלים וידע לטפל בתינוקן בכוחות עצמן.

יש לך שאלה? צרי איתי קשרביאטריס גל

יועצת ומלווה להורות ראשונית